Jak przekonania ograniczają nasze doświadczenia?

Świat jest pełen zasad społecznych, przekonań społecznych, których przestrzeganie gwarantuje akceptację społeczną. Jednak oprócz zasad związanych z bezpośrednią krzywdą drugiej osoby, są też zasady, które nie mają sensu. Określę je pojęciem „nie wypada”. „Nie wypada robić tego”, „nie wypada robić tamtego”

Ponownie spotkałem się ze stwierdzeniem, że „kobiecie nie wypada przeklinać”.
O ile nie jestem zwolennikiem używania wulgaryzmów, tak stwierdzenie, że „kobiecie nie wypada” jest zwyczajnie głupie. Bo dlaczego nie wypada? A mężczyźnie wypada? Dlaczego w ogóle nie wypada klnąć? Czasem przecież to pomaga ;-).

przekonania

Jesteśmy otoczeni absurdalnymi „wypada” i „nie wypada”, co przekłada się na nasze ograniczenia. Kiedy wbija się nam do głowy, że czegoś nie możemy robić, bo jesteśmy takiej, albo innej płci, budujemy przekonanie, które nie ma podstaw logicznych. W efekcie nie podejmujemy działań, bo nie wypada, bo kobiety tak nie powinny, bo mężczyzna tak nie powinien, bo to nieetyczne.

A propos etyki…

Czy spotkałeś/aś się z etyką sytuacyjną?

Jest takie pojęcie jak „etyka sytuacyjna”. Pojęcie to pochodzi z filozofii. Osoba kierująca się w życiu etyką sytuacyjną uznaje, że człowiek powinien w określonej sytuacji kierować się rozumem i własnym sumieniem, a nie ogólnie przyjętymi normami.

Np. „nie kłam”. A jeżeli kłamstwo ma nam lub bliskim uratować życie, to będziemy zastanawiać się nad tym czy wypada kłamać”

Czy ten pogląd jest Tobie bliski?

Wypada i nie wypada

Co w takim razie wypada, a co nie?

Czy wiesz, że obserwowano kiedyś jak reagują ludzie z różnych regionów świata, kiedy zadawano im pytania niezgodne z przyjętymi przez nich normami? Na przykład jest region, w którym wdowie nie wypada jeść ryby, bo wtedy staje się nieczysta. Nie ma na tę zasadę żadnego, sensownego uzasadnienia. Po prostu nie wypada, i tyle. Ograniczają ich przekonania.

I dokładnie tak samo jest z wieloma ograniczeniami w naszej kulturze. Poza ograniczeniami prawnymi (które czasem też nie mają sensu), mamy ograniczenia narzucane przez kulturę, religię i środowisko, w którym żyjemy. Nie jesteśmy czasem świadomi ile z ograniczeń w naszej kulturze wynika z przekonań, które nie mają uzasadnienia.

Działaj! Doświadczaj!

Proponuję ćwiczenie.

Zastanów się, czy przynajmniej raz w życiu czegoś nie zrobiłeś/aś, ale mimo wszystko było to Twoim pragnieniem. A może nadal ono w Tobie jest.

Wypisz na kartce wszystkie przemyślenia, które powstrzymują Cię przed zrobieniem tego.

Co jeszcze?

Czy są to aspekty finansowe?

Czy są to aspekty moralne, etyczne?

A teraz przemyśl, czy te przeszkody nie są możliwe do pokonania?

Warto poświęcić czas na badanie swoich przekonań, bo to pomaga otwierać się na nowe. Poznawać siebie i poszerzać swoje horyzonty. Pomaga otwierać się na doświadczanie rzeczy, na które nigdy nie miałeś/aś odwagi, albo o których nawet nie wiedziałeś/aś, że możesz ich doświadczyć.

Działaj! Spraw sobie prezent na Święta i na Nowy Rok. Poznaj siebie.

Piotr W. Zychowicz
COACH

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.