Edukacyjna homeopatia

Jaki masz styl uczenia się?

Jesteś wzrokowcem czy słuchowcem? A może kinestetykiem? Być może po jakichś testach okazało się, że jesteś działaczem/ką, refleksyjny/a, teoretykiem/czką lub pragmetykiem/czką?

A czy wiesz, że w kontekście nauczania nie ma to znaczenia?

To jest mit, a dokładniej tzw. „neuromit”. Podobnie jak stwierdzenia, że „wykorzystujemy tylko 10% mózgu”, czy też dostosowywania metod nauki do rodzaju inteligencji, mówię o tzw. inteligencji wielorakiej – co ciekawe, nawet sam autor tej teorii, Gardner, podkreślał, że irytujące jest, że jego propozycje rodzajów inteligencji wykorzystuje się jako podstawy do wysnuwania teorii o stylach uczenia się, gdyż jego teoria nie ma z uczeniem się nic wspólnego.

Równie ciekawą, lecz niesprawdzoną teorią są style uczenia się podzielone na Działaczy, Refleksyjnych, Teoretyków i Pragmatyków. Na jej podstawie został opracowany powszechnie stosowany cykl Kolb`a. I mimo, że cykl ten jest nauczany na większości kursów trenerskich/szkołach trenerów i oczywiście przydaje się jako narzędzie do uporządkowania szkolenia, nie spotkałem się z informacją, że cykl ten został potwierdzony przez badania. A fakt jest taki, że nie został.

Mało tego. Na nieszczęście stylów uczenia się nie tylko nie udowodniono, że nie mają one prostu wpływu na efekt nauki, ale może obniżać jej efektywność.

Spotkałem się również ze stwierdzeniem, że style uczenia się to edukacyjna homeopatia, czyli leczenie nie oparte na dowodach, ale na wierze i upartym przekonaniu, że to działa, chociaż tak naprawdę nie działa.

Dlaczego w takim razie brniemy w edukacyjną homeopatię?

Uzupełnienie

Piramida uczenia się” to również mit. Sposoby uczenia się wymienione w owej piramidzie zostały spisane przez Edgar`a Dale`a i uszeregowane są wg abstrakcyjności. Edgar Dale badał pamięć wzrokową, a procenty na niej opisane to intuicyjny wymysł trenera wojskowego John`a Phillips`a.

Źródła:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.